Vasario 11 d. yra Tarptautinė moterų ir mergaičių diena moksle
(https://www.un.org/en/observances/women-and-girls-in-science-day)

Šia proga sveikiname visas mergaites ir moteris bei dovanojame 2021 m. kalendorių

„Moterys mokslininkės, kūrusios branduolinę astrofiziką“

 

Iš kur atsirado cheminiai elementai, sudarantys mūsų pasaulį ir mus pačius: nuo anglies ir deguonies iki geležies ir švino?

Kaip teigė Williamas Fowleris, 1983 m atsiimdamas Nobelio premiją: „Mes visi, tiesiogine to žodžio prasme, esame truputį žvaigždžių dulkės“. Taip yra todėl, kad didžioji dalis to, iš ko esame sudaryti, susidarė žvaigždžių viduje, kur aukšta temperatūra ir tankis yra tinkami branduolio sintezės reakcijoms, kurios sukuria vis sunkesnius elementus.

Branduolinė astrofizika – tai cheminių elementų kilmės aiškinimas, apimantis teorinę ir eksperimentinę branduolių fiziką, astronominius stebėjimus, astrofizikinių procesų modeliavimą ir kosmologiją, jungiantis tiek pačias branduolines reakcijas, tiek ir astrofizines vietas, kur šios reakcijos vyksta.

Mokslininkių moterų – šio kalendoriaus herojų – įnašas į šios mokslo srities raidą yra milžiniškas. Jos davė pradžią naujoms mokslinių tyrimų kryptims, atrado naujų astrofizikinių objektų, procesų, cheminių elementų ir jų izotopų, sukūrė naujų tyrimo ir analizės metodų, prietaisų ir kt. Visa tai yra didžiulis indėlis į astronomiją, spektroskopiją, branduolio fiziką. Jų darbai taip pat prisidėjo prie fizikos pagrindų plėtojimo, platesnio matematinių skaičiavimų ir chemijos žinių taikymo objektams, esantiems Galaktikoje ir už jos ribų, tirti.

Norėdami pasidžiaugti šiais laimėjimais, dalinamės 2021 metų kalendoriumi, kuriame rasite dvylika išskirtinių moterų, kurių indėlis į branduolio astrofiziką yra neįkainojamas. Christine Hampton, sukūrusi šį kalendorių, teigia, kad „Šiame kalendoriuje norime pateikti pavyzdžių, kurie paskatintų jaunus žmones rinktis branduolinę astrofiziką kaip savo karjeros kelią ir atkreipti visų dėmesį į moteris mokslininkes, kurių darbai buvo ir yra reikšmingi branduolinėje astrofizikoje.“

Pasak projekto koordinatorės Maria Lugaro „Šauniai dirbdami komandoje, kurią subūrė COST ChETEC Action, išvertėme kalendorių į 27 skirtingas kalbas tam, kad įvairių šalių žmonės galėtų juo pasinaudoti.“

Pagrindiniai projekto rėmėjai yra COST Action ChETEC (CA16117) (Chemical [Ch] Elements [E] as Tracers[T] of the Evolution[E] of the Cosmos[C]). www.chetec.eu

JINA-CEE – Jungtinis Atominės Astrofizikos Institutas (The Joint Institute for Nuclear Astrophysics) – Elementų evoliucijos centras (Center for the Evolution of the Elements is a NSF Physics Frontiers Center), www.jinaweb.org/

IreNA – tarptautinis branduolinės astrofizikos tinklas (International Research Network for Nuclear Astrophysics), www.irenaweb.org.

Dėkojame Lietuvos astronomų sąjungai www.astro.lt/las/cms/ už pagalbą verčiant į lietuvių kalbą.